HP EliteBook Ultra G1q - 14" TouchScreen - X1E-78-100 - 16GB - 512B - W11P - A26TMEA
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| 4G WWAN | Geen 4G |
| Delivery Time | 3-10 |
| Availability | Out Of Stock |
| External stock | In stock |
| Condition | New |
| Weight(kg) | 1.340000 |
| Promotions | No |
| Synchronization Required | No |
| Show Like Best Seller | No |
| Storage | 512GB |
| Internal Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Type | SSD |
| Memory | 16GB |
| Memory layout (slots & size) | onboard |
| Memory Note | Transfer rates up to 8400 MT/s. |
| Memory type | LPDDR5x |
| ECC memory | No |
| Processor | Qualcomm Snapdragon |
| Processor Name | Snapdragon® X Elite X1E-78-100 (up to 3.4 GHz, 12 cores) |
| Processor family | Snapdragon® X Elite processor |
| Processor model | X1E-78-100 |
| Graphics | Qualcomm® Adreno™ GPU |
| Screen | 14" |
| Display | 35.6 cm (14") diagonal, 2.2K (2240 x 1400), touch, IPS, BrightView, 400 nits, low power, 100% sRGB |
| Display surface treatment | BrightView |
| Color gamut | 100% sRGB |
| Brightness | 400 nits |
| Series name | HP EliteBook Ultra G1q 14" |
| Camera | 5MP IR camera |
| Maximum resolution | 2240 x 1400 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Keyboard | Full-size, backlit, atmosphere blue keyboard with HP Imagepad |
| FingerPrintReader | No |
| Bluetooth version | Bluetooth® 5.3 |
| Touchscreen | No |
| Interface | 1 USB Type-C® 40Gbps signaling rate; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (charging); 1 stereo headphone/microphone combo jack |
| Ports | 1 USB Type-C® 40Gbps signaling rate 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (charging) 1 stereo headphone/microphone combo jack |
| Wireless | Qualcomm® FastConnect™️ 6900 Wi-Fi 6E (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Wireless Model | FastConnect 6900 |
| Wireless antenna | 2x2 |
| Audio | Audio by Poly Studio, dual speakers with discrete amplifiers, integrated dual array microphones |
| Pointing device | Image sensor clickpad with multi-touch gesture support |
| Sub brand | EliteBook |
| Product color | Atmosphere blue |
| Product type | Laptops |
| UNSPSC code | 43211503 |
| UPC number | (ABB) 198415873101; (ABD) 198415754783; (ABE) 198990286686; (ABU) 198415816054; (ABZ) 198415551306; (UUG) 198415820440 |
| Battery type | HP Long Life 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer |
| Battery life | Long Life |
| Battery capacity | 59Wh |
| Battery cells number | 3 |
| Battery life note | Battery is internal and not replaceable by customer. Serviceable by warranty. Fast charging 50% in 30 minutes. |
| Power supply | HP Smart 65 W USB Type-C™ adapter |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 31.29 x 22.35 x 0.84 cm (front); 31.29 x 22.35 x 1.12 cm (rear) |
| Package dimensions (W x D x H) | 8 x 43 x 31.5 cm |
| Tangible flag | Yes |
| Sustainable impact specifications | 5% post-consumer recycled plastic 50% post-consumer recycled plastic |
| Features | Touch screen Full-size, backlit, atmosphere blue keyboard with HP Imagepad IR Wi-Fi 7 1 USB Type-C® 40Gbps signaling rate 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (charging) 1 stereo headphone/microphone combo jack 5% post-consumer recycled plastic 50% post-consumer recycled plastic |
| Environmental certification | TCO Certified; ENERGY STAR® certified |
| Docs | Quick Specs |